Golvskärm på hjul Erland

Finns i olika storlekar

Golvskärm på hjul Erland. I bullriga arbetsmiljöer ger ett effektivt bullerskydd ökad koncentration, precision och effektivitet. Akustiksystem minskar ljudnivån avsevärt. De hjälper till att förebygga hälsorisker och undvika kostsamma produktionsstopp.
Funktionsprincip:
Våra akustikpaneler är robusta, pulverlackerade stålplåtskonstruktioner med en slät och en perforerad sida. Den perforerade sidan vänds mot ljudkällan, medan den släta sidan hindrar ljudet från att tränga igenom till det skyddade området.
Mellan de två plåtarna finns en polyesterduk som absorberar och dämpar ljudet. Akustikelementen är mest effektiva i ett frekvensområde mellan 200 och 4000 Hz.
Dessa mobila skärmväggar är utrustade med dubbla, bromsade hjul. Du kan därmed snabbt och flexibelt ställa upp en ljudreducering vid exempelvis maskiner eller monteringsstationer.
Standardfärgen är dammgrå RAL 7037, men andra färger finns på förfrågan.

  • Effektivt bullerskydd för mer hälsa och välbefinnande i lager, produktion m.m.
  • Högre produktivitet tack vare mer fokuserat arbete
  • Avskärmning av bullriga arbetsplatser
Från 14 070 kr

2
;